Eğitim Ve GelişimFelsefe Ve Psikolojiİnsan KaynaklarıKişisel GelişimKütüphane

OYUN’laştırsak da Mı Saklasak ? / Oyunlaştırma da Kullanılabilecek Kitaplar

Herkese  Merhaba 🙂
Bugün  belki kitaplığınıza almak isteyebileceğiz Oyunlaştırma Tekniklerini içeren birkaç kitap önerisinde bulunmak için yazının başına oturdum. Ancak öncesinde çok kısaca nedir bu oyunlaştırma onu paylaşmak istiyorum.

Eğitimde oyunlaştırma aslında hayatımıza yeni girmiş bir kavram değildir. Uzun yıllardır çocuk , ergen ve yetişkin eğitiminlerinde aktif olarak kullanılan bir deneyimsel öğrenme metodudur.Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkmasının sebebi ; kurumsal hayatta ve iş hayatı içerisindeki yetişkin eğitiminlerinde de başarılı sonuçlara yol açtığının görülmesi ve özellikle iş hayatı içerisinde sıkıcı olarak nitelendirilen pek çok iç eğitime bir canlılık ve çekicilik getirmiş olmasıdır.

Peki nedir bu deneyimsel öğrenme ?

Deneyimsel öğrenme kuramının en temel ilkelerinden biri ” Öğrenme , halihazırda edinilen deneyimlerin sonucudur” ilkesi iken önemli bir diğer ilkesi ise bireylerin her zaman aynı şekilde öğrenmediğini ifade eden ilkesidir.
Bu kuramın önemli isimlerinden David Kolb öğrenmeyi 4 basamaklı bir süreç olarak olarak tanımlamaktadır. Bu basamaklar Somut Deneyim , yansıtıcı gözlem , soyut kavramsallaştırma ve aktif deneyim olarak adlandırılmıştır. Bu basamakların hepsinin detayına girmeyeceğim ancak kısaca özetlemem gerekirse ; başarılı bir oyunlaştırma tekniği ile kurgulanmış bir eğitim bize bu 4 basamağı içeren bir süreci gerçekleştirme fırsatı verdiği için etkili bir öğrenme metodu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oyunlaştırma, eğitimlerde dijital olarak tasarlanıp kullanılabildiği gibi eski usül dijital ögeler kullanılmadan somut eğitim materyalleriyle de tasarlanabilmektedir hatta öyle ki soyut bir tasarımla hiç bir materyal kullanmadan da kurgulanıp uygulanabilmektedir.

Bende çoğumuz gibi hem üniversite de hem sonrasında aldığım eğitimler ve  workshoplarla oyunlaştırma tekniklerini öğrendim ve uygulamaya başladım. Bugün şirket içi hazırladığımız pek çok eğitimlerde de bu teknikleri sıklıkla kullanmaya devam ediyorum. Oyun tabanlı bir eğitim hazırlarken öncelikle çoğu zaman gitmiş olduğum eğitimlerden aldığım materyalleri kullanıyorum ancak onları burada her kurumun kendine ait dökümanları oldukları için gizliliğe saygı duyarak paylaşamıyorum. Bu materyaller dışında  küçük bir ısınma oyunu dahi belirleyecek olsam elimin altında duran kitapları sizinle paylaşmak istiyorum.

 

       Eğitim Oyunları / Gülbeniz Akduman- Zeki Yüksekbilgili

Eğitim Oyunları kitapları 3 seri şeklinde yayınlanmış. Her üç kitapta da Buz kırıcılar , Energizerlar , Yetkinlik oyunları kategorileri bulunmaktadır ancak farklı olarak son kitapta bu kategorilere  Sonlandırıcılar kısmı eklenmiştir. Kitapların en kullanışlı yanlarından biri son sayfalarında hangi uygulamaları hangi konu başlıklarındaki eğitimlerinizde kullanabileceğinizin gruplandırmış olmasıdır. Bu konu başlıkları içerisinde eğitimlerimizde sıklıkla bulunan iletişim, takım çalışması , stres yönetimi gibi konular da bulunmaktadır.

 

 

İş’te Oyun / Başarıya Giden Yol oyundan Geçer / Prof.Dr. Nursel Telman – Uzm. Psikolog Anıl  Adanalı

İş’te Oyun kitabının konsepti eğitim oyunlarından biraz daha farklı ; Kitabın giriş kısmında oyunun gerçekte ne olduğundan , tarihçesinden ve oyunun insani gelişim ile ilişkisinden bahsedilmektedir. Kitabın  ikinci bölümünde ise yaşamın farklı alanlarındaki oyunlarına yer verilmiştir , iş yaşamında kullanılan oyun teknikleri ve sosyal yaşamda oyun bu bölüm içinde detaylandırılmıştır. Kitabın son bölümünde ise iş yaşamında uygulanabilecek çeşitli oyun örneklerine yer verilmiştir. Eğer Oyunlaştırma ile ilgili bir eğitime daha önce katılmadıysanız genel çerçeveyi kafanızda daha net oluşturabilmeniz için eğitim oyunlarından önce bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

 

 

 

 Eğitimlerinizi Canlandırmak İçin Diğer 75 Yol / Martin Orridge

Kitabın ilk derlemesi 1996 yılında yayınlanmış fakat malesef bende ilk derlemesi bulunmamakta , benim elimdeki serinin 2. kitabı olan Diğer 75 yol kitabıdır. Bu kitapta daha çok eğitim oyunları kitaplarının içeriğine benzemektedir. Kitabın içinde buz kırıcılar , takım ve küçük grup egzersizleri, kalabalık grup egzersizleri , çift egzersizleri, bireysel yaratıcılık egzersizleri ve kapanış egzersizleri bulunmaktadır. Bu kitap da mevcut eğitimleriniz içine renk katmak için acaba ne katsam diye düşündüğünüz de açıp bakabileceğiniz bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

POZİTİF LİDERLİK / KİM CAMERON

Pozitif liderlik kitabı içinde diğer kitaplar gibi net size bir şekilde oyun ya da aktivite sunan bir kitap değil ama ben içindeki birkaç uygulamayı kendimce uyarlayarak pek çok farklı konu başlığı içinde uygulama olarak kullanıyorum . Eğer ki sizde oyunlaştırma metoduna aşina iseniz evirip çevirip içindeki birkaç uygulamayı pek çok yerde kullanabilirsiniz.

 

 

EĞİTMENLER İÇİN TRANSAKSİYONEL ANALİZ /JULİE HAY 

 

Bu kitap kesinlikle bir oyunlaştırma kitabı değildir en baştan onu söylemeliyim. Paylaşmamın sebebi ne tür bir eğitim tasarlayacak olursanız olun genel eğitim çerçevesini kurarken verimlilik açısından ilaç gibi gelecek bir kitap olmasıdır . Doğrusunu söylemek gerekirse ben pek çok alanda transaksiyonel analiz kuramına kendimce torpil geçiyorum kabul ediyorum . Çünkü psikolojiyi bir kenara bırakın pek çok alanda bu kuramın başarılı sonuçlar doğurduğunu düşünüyorum. Herşey bir kenara kolay anlaşılabilir ve kolay uygulanabilir olmasının yanında kişiler üzerinde yarattığı etki oldukça dikkat çekicidir. Bu demek değildir ki bu kitabı oyunlaştırma yaparken kullanamazsınız aksine kitap da varolmasa bile benlik durumları ve sürücülerle ilgili pek çok oyun yaratabileceğinizden eminim.

EĞİTİM OYUNLARI EL KİTABI / ŞEMSETTİN AKÇAY

 Paylaşmak istediğim son bir kitap var ancak şu an elimde olmadığı için görselini paylaşamıyorum ama bu link üzerinden kitaba ulaşabilirsiniz http://www.aktifegitim.com/egitim-oyunlari_el_kitabi.asp

Şemsettin Akçay’ın ” Eğitim oyunları el kitabı ” ismindeki gibi bir el kitabı değil aslında bir külliyat değerinde bence , Psikolog bir hocamın kitaplığında araştırma yaparken buldum kendisini ama bulduğumda resmen gözlerim parladı. Oyun tabanlı bir eğitim tasarlamanın A’sından  B’sine herşeyi bu kitap içinde bulabilirsiniz.

İlk oyunlaştırma hikayem…

Eğitim alanında oyunlaştırmayı ilk kullandığımda lisedeydim yıl 2005- 2006. O yaşta oyun tabanlı bir eğitim tasarlamak kimin aklına gelir ki ? Benim ve en yakın arkadaşımın aklına geldi ama nasıl geldi derseniz mecburiyetten geldi. O yıllarda zorla fen lisesinde okutuluyordum istemediği bir bölüm okumaya zorlananlar ızdırabımı anlayacaklardır . Eşit ağırlık öğrencisi olmak istiyordum herkes biliyordu ama  notlarımda düşük olmadığı için kimse ayrılmama izin vermiyordu. Bu çekişmeyle yıl sonu geldi , geldi ama bana yine bir ızdırapla geldi. Sene sonunda yapılan bir bilimsel projeler şenliğimiz vardı ve katılmak hepimiz için zorunluydu. Konu başlıkları fizik , kimya ve biyolojiydi farklı üniversitelerden gelen profesörler değerlendirme yapıyor ve sonucunda da Tübitak’a katılma şansı yakalıyordunuz.
Kendimi son raddeye kadar zorlasam da benden bilimsel bir fikir çıkmayacağı çok belliydi çünkü hem sevmiyordum hem de zorla yaptırılıyordu. Düşünsenize hangi mucid icadını zorla yapmıştır ki ? bana göre mantık baştan yanlıştı. Sonuçta evet bilimsel bir fikir çıkmadı ama mecburduk birşeyler yapmaya , Gazi Üniversitesinden bize atanan danışman hocamızla birlikte düşünürken ortaya bir fikir çıktı. Bu projelerin genelinde ne vardı? Bir zorluğa ya da eksikliğe yeni bir bilimsel çalışma ile kolaylık getirmek yenilik yapmak . Kendimizi bu sorunun başına koyduk ve soruyu tekrar sorduk ? bizim için bu bilimler içindeki zorluk ögesi neydi ?

Kendi adıma cevap belliydi “öğrenmek” bu bilimleri öğrenmek zordu aslında üç boyutlu bir bakış açısı gerektiriyordu biz ise sadece tahtadan formül ezberleyerek öğrenmeye çalışıyorduk. Sonuçta bizde bu bilimler içindeki formülleri kolay öğrenmemizi sağlayacak bir oyun tasarlamaya karar verdik. En sonunda Fizik’i Tombala adlı oyunumuz ortaya çıktı ama danışmanımız başta olmak üzere kimse bizi desteklemedi etrafta dahiyane fikirler uçuşurken hor görüldü kısacası.

Sunum ve sonuç günü geldiğinde jüriler tek tek bütün projeleri dolaşıp sorular sordular. Bana göre jüri bizi o kadar zorlamış ve onlarda o kadar hor görmüşlerdi ki kendimce çok sert cevaplar vermiştim bu yüzden de jüri ayrılır ayrılmaz kendi hocalarım tarafımdan da uyarılmıştım. En son hatırladığım birinci olan proje okunurken salonun en arka sıralarından birinde ağlıyor olduğumdu ta ki projemizin ismi birinciliği paylaşan iki projeden biri olarak okunana kadar. Sahneye çıktığımızda tek düşünebildiğim neden birinci olduğumuz değil ağlamaktan şişmiş kırmızı bir suratla nasıl göründüğümdü. Sonrasında düşündüğümüzde bence bize bu ödülü kazandıran proje değildi sert olarak verdiğim o yanıttı . Jüri bize etraftaki projeleri görüyorsunuz şimdi size şans versem yine bu projeyle çıkmaya cesaret edebilir miydiniz ? diye sordu . 5 saniye bile düşünmedim cevap vermek için tabiki dedim yine olsa yine bu projeyi yapardık çünkü bizim metodumuzla dersler öğretilseydi şu anda burada çok daha nitekli projeler görüyor olurduk .

O zamanlar tabiki yıllar sonra da bu tekniği kullanmaya devam edeceğim hatta mesleğimin bir parçası haline geleceğini tahmin edemezdim ama hala aynı fikri savunuyorum. Çocukların , gençlerin ya da yetişkinlerin hiç farketmez önlerine bir formül bir metin koyup hadi bakalım öğren bunu demek öğretmenlik değil , bu şekilde gerçekleşen bir öğrenmede kalıcı ve nitekli bir öğrenme değildir .

Çok uzun bir yazı oldu ama umarım beğenmişsinizdir. Çok farklı alanlarda kitap önerileri yazmaya devam edeceğim ancak aklınızda belirli bir alan var ise bana yazarsanız bende o konu başlıklarına ait kitap önerilerinde bulunabilirim .

Sevgiyle Kalın,

D. Çağla Karahasan

OYUN’laştırsak da Mı Saklasak ? / Oyunlaştırma da Kullanılabilecek Kitaplar” üzerine 5 yorum

  1. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Sendeki gelişimi ve çabayı görmek çok memnun edici.
    Yazılarının devamını bekliyorum. ellerine sağlık.

  2. Yazı çok detaylı ve güzel olmuş. Elinize sağlık.
    Oyunlaştırma kavramıyla tezimin araştırma kısmında karşılaştım. Şansım Ercan Altuğ Yılmaz’ı keşfetmeyle oldu. Onun sayesinde çok net çizgilerle olmasa da belli anlamda kavramsallaştırmayı da kafamda kurdum. Keşke yolum size de düşseymiş. Bakalım doktora da inşallah. 🙂

    1. Merhaba çok sevindim böyle düşünmenize inşallah yardım edebileceğim birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım . Sizde benim atladığım bir konu kitap var ise bana önerirseniz sevinirim 😊

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir