Eğitim Ve GelişimFelsefe Ve Psikolojiİnsan KaynaklarıKişisel GelişimKonuşulmayan KalmasınKütüphane

Coaching Books / Koçluk Kitapları

A good coach can change a game , a great coach can change a life

Koçluk günümüzün en popüler mesleklerinden biri olmakla birlikte aynı zamanda aslında ne iş yaptığı hakkında en yalan yanlış önyargılara maruz kalan meslek olarak da karşımıza çıkıyor. Meslek kelimesini özellikle kullanıyorum çünkü koçluğun ciddi bir meslek olduğunun kabul edilmesi bence hala çokça zaman alacak gibi gözüküyor. Bu önyargılara sahip kişileri çok da haksız bulduğumu söyleyemem çünkü her meslekte olduğu gibi bu işi de kendi meslek etiğine uygun yapmayan bu sebeple de yalan yanlış tanıtan pek çok kişi mevcut dolayısıyla antipati de duysanız haklısınız. Bu yazının konusu koçluğun ne olduğu ya da problemleri değil ancak yazıya başlamadan önce kısaca diyebilirim ki benim  koçluğa bakış açım tam da başlıktaki gibi ” İyi koçlar oyunu değiştirebilirken muhteşem koçlar hayatı değiştirebilirler ”

Bende bir çok farklı ekolden koçluk eğitimleri aldım ve koçluk yaparken genelde bu eğitimlerde edindiğim materyalleri koçluk ihtiyacına göre kullanıyorum. Evet uzun bir süre sonra her meslekte olduğu gibi çok rahat bir şekilde süreç ilerletebiliyorsunuz ancak koçluk ihtiyaçları anlar içinde belirlenen bir süreçtir ve gerçekten bir sonraki görüşme de danışana en faydalı şekilde yön verebilmek için koçun sürekli kendini danışanıyla birlikte aktif tutması gerekir. Bu yüzden çalışma alanı belirlendiğinde karşımdaki danışana faydalı olabilmek için ilgili materyalleri tekrar tekrar gözden geçiririm. Rutine bağlayıp o görüşme için çok etkili olacak bir metodu gözden kaçırmama çabası diyebilirim aslında.

Eğitimlerden aldığım koçluk materyallerini gizliliğe saygı duyarak tabiki paylaşamayacağım ama sizle böyle zamanlarda gözden geçirdiğim 5 farklı koçluk alanına ait kitapları paylaşmak istiyorum.

1. YAŞAM KOÇLUĞU EL KİTABI / CURLY MARTIN

ilk satın aldığım koçluk kitabı olur kendisi . Aslında tam da üzerinde yazdığı gibi ” Etkili bir yaşam koçu olmak için ihtiyaç duyacağınız herşey ” bu kitabın içinde en  azından ana başlıklarıyla bulunmakta. Koçluk eğitimleri almış insanlar için içi çok boş bile gelebilir aslında ama dediğim gibi özet olarak en azından yaşam koçluğu ile ilgili başlıklar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

2. İŞ KOÇLUĞU EL KİTABI / CURLY MARTIN

Yine bir Curly Martin Kitabı ama bu sefer ana başlığımız ” İş Koçluğu ” . Malum koçluğun ucu bucağı ve sınırları yok ama en çok etkili olduğu ve sıkça kullanıldığı alanlardan biri de iş hayatı. İşte bu kitapta kendi iş koçunuz olmak için ihtiyaç duyabileceğiniz herşey için  bir özet mahiyetinde yazılmış.

3.BÜTÜNSEL TAKIM KOÇLUĞU / SAMİ BUGAY

ICF Türkiye’nin önemli isimlerinden Sami Bugay’ın kitabıdır. Takımlarla hedefe giden yöneticilerin vazgeçilmezi olmak için yazılmış gibi gözüküyor. İçinde yöneticilik , koçluk ve liderlik ile ilgili giriş bilgilerini bulabileceğiniz gibi Takım koçluğunda atılması gereken ilk adımlara ve Takım koçluğu için gerekli becerilere de ulaşabilirsiniz. Kitabın en sevdiğin yanı içinde takım koçluğu ile ilgili farklı alanlarda kullanabilecek pek çok aktivite bulunması bu yüzden aktif olarak koçluk yapıyorsanız şans vermeniz gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.

4.KOÇLUK TEKNİKLERİ / DERLEYEN FATOS AYVAZ

Yine söz konusu aktivite arayışı olduğunda en sevdiğim kitaplardan biri bu kitaptır. İçinde pek çok farklı meslekten koç’un kullandığı tekniklerin bir derlemesini bulabilmektesiniz. İlişkiler , farkındalık ,davranış alışkanlıklarını kırmak, müşteri tıkandığında, gelecek tasarlama ve işletmelerde koçluk olmak üzere 6 başlığa ait koçluk tekniklerine kitap içerisinde detaylı olarak yer verilmiştir.

5. NLP KOÇLUĞU / IAN MCDERMONT- WENDY LAGO

NLP ve koçluğu çoğu zaman birlikte görürüz ama aslında onlar aynı şeyler değiller. Nlp yani Sinir Dili Programlama aslında koçluğun önemli ve faydalı bir tamamlayıcısıdır. Bu kitap içerisinde de detaylı olarak hem Nlp tekniklerini bulabilir hem de o teknikleri koçluk ile nasıl birleştireceğinizi bulabilirsiniz.

6. iŞ’TE YAŞAM KOÇLUĞU / BERNA TURNA KARA

Bu kitapta özellikle iş hayatında aktif olarak çalışanların daha çok dikkatini çekebilecek bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle biz İk’cıların favori konularından Swot Analizi, Vizyon ve Misyon belirlenimleri, Zaman yönetimi ve Delegasyonla ilgili başlıklara bu kitap üzerinden ulaşabilirsiniz.

Umarım az çok faydalı bir yazı olmuştur.  Koçlukla ilgili sizinde fikir , öneri veya yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Sevgiyle Kalın ,

D.Çağla Karahasan

                          Eğer yazımıı beğendiyseniz lütfen paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmayı  ve benzer yazıları HRsophia’da görmek isterseniz yorum yapmayı unutmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir