Kim Bu Hrsophia ?

14330007_964623466983420_4656078088620168314_n

                                              HAYAT FELSEFESİ

Bildiğim tek şey aslında hiçbir şey bilmediğimdir "

Belki en klişe ama şu dünyada da doğruluğuna en çok inandığım sözdür. Nasıl bir nirvanadır ki o herşeyi bildiğine inanır insan . Ya da ben biliyorum demekte bir çeşit  at gözlüğü takmak değil midir aslında ? biliyorum dedin ve işte nokta. Bana hangi süper güce sahip olmak isterdin diye sorsanız vereceğim cevap kesinlikle ölümsüz olmak olurdu .  Çünkü yeterince şey öğrenmek için zaman hiç yetmeyecekmiş ve içimdeki öğrenme arzusu hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor.

İnandığım bir diğer fikir ise " as long as you dont choose everything remains possible"dan yani Mr. Nobody'den geliyor. Bu sözdeki anlamı açıklamaya sayfalar yetmez sanırım ama kısacası ister adına  kuantum diyin  ister olasılıklar teorisi diyin ; bir karar vermeden önce önümde duran yüzlerce karar olasılığına ve o bir kararın önüme açacağı milyonlarca yeni yol , seçenek ve duruma inanıyorum. Bu yüzden de imkansızlık benim için gelecekte değil en fazla geride bıraktığım tercih etmemeyi seçtiğim bir yolda olabilir. Bu sebeple benim için  ; Henüz seçim yapmadığım sürece herşey mümkündür.

  Aslında Ben Kimim ?

Kocasının almancadan çevirdiği, psikoloji kitaplarından aldığı tavsiyelerle çocuk büyüten bir anneye sahip sıradan bir çocuğum aslında (şimdiki çocuklar ipad kullanarak doğdukları için kimse şaşırmıyor tabi ama zamanında ben daha bir kelime bile  söylemeden cümle kurunca bir panik ögesi olmuşum bu çaba hep ondanmış  ).

 O kadar çok taşındık, o kadar çok okul değiştirdim ki , okuldan ve derslerden geri kalmamak için  yaşıtlarımdan hep daha çok çalışmak zorunda kaldım.  Şimdilerde duyduğum "ne kadar çabuk uyum sağladın , nasıl herkesle bu kadar çabuk iletişim kuruyorsun" sözleri bu yüzden şaşırtmıyor aslında. Çünkü doğduğumdan beri profesyonel olarak taşınıyor ve yeni yerlerde yer edinebilmek için iletişim kurmaya çabalıyorum. Eminim ki şu an babamın asker ya da öğretmen olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak üzgünüm yanıldınız kendisi kapitalist düzen içinde ayakta kalmaya çalışan x kuşağının nadide beyaz yakalılarındandır ( biliçaltımın beni ik'cı olmaya iten ögelerinden biri olsa gerek kendisi ).

Kendimi bildim bileli hayal kurarım ama ciddi anlamda peşine takıldığım ilk mesleki hayali bana hollywood kazandırdı. Yoo hayır oyunculuk değil . “ Aslında arkeolog olup devasa bir kütüphanede çalışan gözü  bilgelikte olan kız hayalini ”. Bu hayal daha ilkokulda çok sayıda mitoloji kitabını hatim etmeme ve onlara delicesine bağlanmama sebep oldu. Liseye geldiğimde mitoloji yerini felsefeye devretti , okumakta yanına yazmayı aldı .

Tüm harcanırsın fen lisesi bırakılır mı !  yakarışlarına rağmen Felsefe okumaya başlamam da aslında kimseyi şaşırtmadı. Birşeyi kırk kere söylerseniz olur sözünün doğruluğu da yine burada kanıtlandı. Küçükken de inandığım şeyler  hakkında müthiş bir inatla direttiğimden başa çıkamayan ebeveyn ve türevleri sanırsın filozof olacak başımıza  derlerdi, şükür onları da haksız çıkartmadım.

Ama dedim ya öğrenme istediği değişik bir tutku oldu bende. Felsefe yetmedi Psikoloji de öğreneyim, o da yetmedi sosyoloji de olsun , yetmedi bunlar 4 yıla sığsın üstüne bir de derece yapayım ( artık  bu kadar okumaya akademisyen de olmam lazım ) derken, Ankaradaki son 4 yılımın milli Kütüphane de geçtiğini mezun olunca farkettim. ( Hiç pişman değilim kitap kokusu  aşıkları beni çok iyi anlayacaktır .)

 4 yıl içinde akademisyen olmak isteyen benin o hayalden vazgeçip , önce koçluk eğitimleri alması sonrasında ise çalışma psikolojisi ve insan kaynakları alanında yüksek lisans yapması ise mezuniyetten sonra ardı ardına gelen bir çok gerçeklik şokunun  ve aslında büyük bir kendilik  keşfinin sonucudur. Ancak o  şokları ve keşifleri anlatmaya bu sayfalar yeter mi hiç bilmiyorum ? Aslına bakarsanız bu sitenin amacı da işte tam bu noktada   başlıyor ; keşfetmek , paylaşmak , sorgulanmamışı sorgulamak ve henüz yönünü bulamamış herkes için ortak bir buluşma noktası oluşturmak.

Şimdilerde nerede miyim ?  İşe başladıktan  kısa bir süre sonra önüme düşen bir kağıt parçasıyla daha  lise 1 'de yine bir arayış içinde iken hayat felsefelerini örnek aldığımı  (kaizen) hatırladığım , çalışma hayatındaki efsaneleriyle bilinen kültürün içinde İk uzmanıyım ( eğitmenim, koçum, çalışma psikologuyum ) artık siz nasıl derseniz .

                                                                                                      Sevgiyle kalın 🙂

                                                                                           Damla Çağla Karahasan

 

 

 

 

 

Eğitim bilgileri ve Detaylı özgeçmiş için ;